INDIE 1975 – 2006
Indie nie są jednoznaczne chyba dla nikogo: dla niektórych są jak magnes, dla innych zupełnie nie do zaakceptowania.
Należę niewątpliwie do tych pierwszych.
Tegoroczny pobyt w Indiach był już szóstym w mojej długiej podróżniczej karierze.
Zauroczeniu uległem jednak już podczas pierwszego zetknięcia z subkontynentem w roku 1975.
Później kolejno go odwiedzałem w 1976 i 1977 roku, kiedy to mój kontakt z tym ogromnym krajem istotnie został wzmocniony dzięki osobistym rozmowom z dwoma
dla mnie ważnymi osobami:
ówczesną premier rządu indyjskiego Indirą Gandhi (w New Delhi) oraz pierwszym zdobywcą Mount Everestu – Szerpą Tenzingiem Norgayem (w Dardżylingu).
W 1989 r. zdołałem zaprezentować Indie mojej żonie, która mimo wielu trudnych momentów także uległa swojego rodzaju fascynacji.
Indyjski magnes przyciągał mnie w ostatnich latach coraz silniej i intensywniej, tak że w końcu okoliczności ułożyły się w ten sposób, że kolejne wizyty w Indiach nie mogły już nie dojść do skutku i zmaterializowały się w latach 2005 i 2006.
Tym razem skoncentrowałem się na Południu, docierając ze względów częściowo sentymentalno-porównawczych do miejsc już wcześniej znanych, jak przykładowo Goa, Góry Błękitne (Nilgiri), Madurai, Mysore, Belur, Halebid, Sravanabelagola i Bidżapur
oraz z powodu niewyczerpanego głodu poznawczego do miejsc zupełnie dla mnie nowych, jak przede wszystkim Hampi, Mudumalai, Munnar, Badami, Aihole czy Pattadakal.
Był czas poświęcony wypoczynkowi na plażach Goa czy tropikalnych kanałach Kerali,
ale również obserwacji dzikich zwierząt w rezerwatach przyrody Mudumalai i Periyar.
Wiele uwagi poświęciłem na podziwianie wspaniałych owoców kunsztu architektury indyjskiej w rejonie Badami (V-VIII w.), w Belurze i Halebidzie oraz w Maduraju.
Najważniejszą atrakcją było Hampi, stanowiące w okresie od XIV do XVI wieku siedzibę najpotężniejszego hinduskiego królestwa w południowych Indiach – Widżajanagar.
W ciągu trwającej przez kilka wieków ekspansji muzułmańskiej z Północy pielęgnowało ono tradycje dawnych indyjskich imperiów, wykorzystując zjednoczenie hinduskich królestw Południa, silnej i dobrze zorganizowanej armii oraz potężnym fortyfikacjom.
Powstrzymywało przez niemal trzy wieki wielokrotne najazdy islamskich władców Dekanu, aby w końcu jednak ulec połączonym siłom muzułmańskich władców Bidżapuru, Golkondy, Bidaru i Ahmadnagaru.
Państwo Widżajanagaru słynęło z niewiarygodnych bogactw, produkcji i handlu przyprawami i tkaninami bawełnianymi, wspaniałej rezydencjonalnej, ceremonialnej i sakralnej architektury, wysoko rozwiniętej nauki i sztuki.
Prowadziło ożywioną wymianę handlową z Persją, Arabami oraz krajami europejskimi.
Potęga Widżajanagaru załamała się w 1565 r. na skutek nierównej wojny z sojuszem muzułmańskich sułtanów.
Stolica została splądrowana i zniszczona, nigdy już nie powracając do swojej dawnej świetności.
Pozostaje nam dziś jedynie podziwiać rozrzucone na wielkiej przestrzeni pozostałości prawdopodobnie największego w swoich czasach miasta na świecie.
_______________________________________________________________________
Tadeusz J. Sokołowski
Nacido 24. Abril 1947 en Cracovia, Polonia
Educacion profesional: geografo-economista (Universidad de Varsovia, 1971)
Carrera profesional: empresas estatales de comercio exterior, Centro de Estudios de Mercados, Camara Polaca de Comercio Exterior Consejero Comercial de la Embajada de Polonia en Caracas, Venezuela, Jefe de Oficina Comercial (1992 -97)
Ocupacion actual: tipo free-lancing, cooperacion con varias casas editoriales / encyclopedias, manuales escolares y otros libros / textos, fotos y traducciones
Hobby: viajes, linguistica, historia, entografia, caminatas de alta montana, flora tropical, fotografia
Individual presentacion fotografica /2003/ en la Galeria del banco BISE, (Bank Inicjatyw Spoleczno-Ekonomicznych), Varsovia bajo de los auspicios de BISE y Sociedad de la Exploracion de Varsovia
Born 24 April 1947 in Cracow,. Poland;
Education: geographer-economist (M.A.), University of Warsaw, 1971;
Professional carreer: state and non-state foreign trade organizations, Centre of Market Research,
Polish Chamber of Foreign Trade;
Chief of Commercial Mission / Commercial Counsellor at the Polish Embassy in Caracas,
Venezuela (1992-97);
Current occupation: free-lancing, co-operation with various publishing houses (encyclopaedias,
school manuals & other books /texts, photography & translations;
Individual photo exhibition (2003) at BISE Bank Gallery, Warsaw under the auspices of BISE and
Exploration Society.
_________________________________________________________________